Canada este învinsă. Uruguay a câștigat medalia de bronz în Copa America

Totuși, jucătorii naționalei Uruguayului nu au rămas fără medalii la actuala Cupă Americii.

Însă echipa acestei țări sud-americane este deținătoarea a 15 titluri onorifice. Argentinienii au același număr.

Și Uruguay și Argentina ar fi putut juca în finală, dar primul a pierdut în semifinale cu Columbia (0:1).

Pe de altă parte, Uruguay ar putea rămâne cu totul fără medalii. Până la urmă, timpul principal și prelungirile cu canadienii în meciul pentru medalia de bronz s-au încheiat la egalitate.

Apropo, Canada a pierdut în semifinale în fața Argentina (0:2), dar asta era de așteptat.

În ceea ce privește confruntarea Urguvay-canadian, aceasta s-a dovedit a fi foarte strălucitoare.

Drept urmare, doar la loviturile de departajare au fost primele echipe care au obținut victoria și pentru a 10-a oară în istoria lor au „luat” bronzul Cupei.

Ei bine, pentru Canada, locul patru este foarte onorabil, din moment ce este un debutant la aceste competiții.

Apropo, în timpul jocului a câștigat (2:1) împotriva unor adversari eminenti, dar în timpul prelungirii a irosit avantajul câștigat.

Nu au fost goluri în prelungiri, iar uruguaienii au fost mai norocoși la loviturile de departajare.

În timpul jocului, Rodrigo Bentancur (minutul 8) și Luis Suarez (90+2) au marcat pentru Uruguay.

Ismael Kone (22) și Jonathan David (80) au marcat goluri pentru Echipa Canada.

Rezultatul penalty-urilor de după meci este 4:3 în favoarea Uruguayului. În consecință, această echipă a câștigat și a câștigat medalii de bronz în cadrul turneului.

Finala Cupei va avea loc în noaptea de 15 iulie (ora Belarus). Argentina va încerca să învingă Columbia.