Câștigătorul Cupei Naționale de Futsal 2017 a fost anunțat

Câștigătorul cupei naționale de minifotbal a fost stabilit.

În meciul final al Cupei, pe site-ul SC Lokomotiv (Gomel) s-au întâlnit actualul campion național Lidselmash și Dorozhnikul capitalei. Minsk a câștigat cu scorul de 5:4.

La începutul întâlnirii, echipa Lida a fost mai activă, ceea ce a dus la o dublă a lui Dmitri Klochko, dar jucătorii de la Dorozhnik nu aveau de gând să cedeze atât de ușor și au răspuns curând cu o dublă a lui Yuri Rabyko, iar apoi Igor Fedorinchik a adus echipa Minsk înainte – 3:2. Cu un minut și jumătate înainte de pauză, Vladimir Zhigalko a restabilit paritatea – 3:3.

În a doua repriză, jucătorii Dorozhnik au mai trimis mingea în poarta adversarilor de două ori, Yuri Rabyko și Alexey Yuraga au marcat, iar cu 45 de secunde înainte de finalul meciului, Vladimir Zhigalko a marcat o dublă, dar acest lucru nu l-a salvat pe Lidselmash de la înfrângere. .

Astfel, Dorozhnik a câștigat pentru a șaptea oară Cupa națională de minifotbal.