Câștigătorul Cupei Rusiei la fotbal a fost stabilit

Miercuri, 12 mai, a devenit cunoscut câștigătorul Cupei Rusiei la fotbal. Prestigiul trofeu a fost câștigat de Lokomotiv Moscova pentru a noua oară.

În confruntarea decisivă, fotbaliștii capitalei au învins clubul din Samara, Krylya Sovetov, care revenise în Premier League, cu scorul de 3:1.

Pe lângă câștigarea Cupei, feroviarii cu această victorie și-au garantat participarea la etapa de playoff a calificărilor din Europa League din sezonul viitor.

Să adăugăm că bătălia pentru Cupă a avut loc pe stadionul Nijni Novgorod, care a găzduit câteva meciuri de Cupă Mondială în 2018.

Cât despre meciul final în sine, acesta a început cu un minut de reculegere în memoria victimelor tragediei petrecute la Kazan.

Primul gol a fost marcat în minutul 15 – a marcat atacantul Lokomotiv Francois Camano.

Șapte minute mai târziu, echipa Samara a ripostat prin eforturile lui Vladislav Sarveli. Înainte de pauză, scorul a rămas neschimbat.

În repriza secundă au marcat doar jucătorii moscoviți.

În minutul 48, Fedor Smolov a luat conducerea din penalty, iar Murilo a pus punctul final al meciului în minutul 84.