Câștigătorul Ligii Campionilor de handbal a fost stabilit

Câștigătorul Ligii Campionilor de handbal a devenit cunoscut.

Pe 2 iunie a avut loc meciul final al Ligii Campionilor de handbal. Meciul decisiv i-a văzut pe handbalisti Vardar (Macedonia de Nord) și Veszprem (Ungaria). Meciul a avut loc la Köln, Germania.

În meciul final scorul a fost 27:24. Câștigătorii au fost handbalistii din Vardar din Macedonia de Nord.

Derularea meciului a fost destul de reușită pentru macedoneni. Au intrat la pauză cu un avans de cinci goluri – 16:11. În repriza secundă, Veszprem a redus diferența la minim, dar nu a putut obține victoria.

Aceasta este deja a doua Cupă a Ligii Campionilor pentru Vardar. Prima a fost câștigată în 2017.

Medalia de bronz a actualei Ligi a Campionilor a fost câștigată de Barcelona spaniolă. În meciul pentru locul trei au învins-o pe polonezul „Vive” – 40:35.

Fotografie: rkvardar.mk