Câte medalii au câștigat sportivii din Belarus în 2018 la marile turnee internaționale?

Sportivii din Belarus au câștigat peste 650 de medalii la turnee internaționale anul trecut.

În 2018, sportivii din Belarus au câștigat 680 de medalii de diferite confesiuni (227 de aur, 216 de argint, 237 de bronz) la Campionatele Mondiale și Europene, Jocurile Olimpice, Cupele Mondiale și alte campionate. Acest lucru a fost anunțat de ministrul Sportului și Turismului, Serghei Kovalchuk.

Cele mai prestigioase anul trecut au fost Jocurile Olimpice de iarnă, care au avut loc la Pyeongchang, Coreea. Belarusii au reușit să câștige două aur și unul de argint. Schioarea freestyle Anna Guskova și un cvartet de biatleți format din Nadezhda Skardino, Daria Domracheva, Irina Krivko și Dinara Alimbekova au câștigat cele mai înalte premii. În plus, Domracheva a câștigat argint la startul în masă.

La Jocurile Paralimpice de la Pyeongchang, bielorușii au câștigat 12 medalii (4-4-4).

La Campionatele Mondiale la disciplinele de vară, bielorușii au câștigat 5 medalii (1-0-4), iar la Campionatele Europene – 20 (2-8-10).