Cea mai importantă victorie: Dynamo Minsk l-a învins pe Jokerit în campionatul KHL

Pe 12 decembrie, clubul de hochei „Dynamo-Minsk” a câștigat o victorie acasă în fața finlandezii „Jokerit” în meciul de campionat al Ligii continentale de hochei.

Dynamo l-a învins pe liderul ratingului KHL cu un scor de 5:3, rupând o serie de trei înfrângeri consecutive.

Cum a decurs meciul

În prima perioadă, ambele echipe au avut ocazii de a marca, dar scorul nu a fost deschis înainte de pauză.

La începutul celei de-a doua perioade, Dinamo a „desigilat” poarta oaspeților. Primul gol a fost marcat în minutul 23 de Taylor Beck.

În minutul 28, Malte Strömvall a făcut 2:0 cu o conversie în joc de putere.

În minutul 30 finlandezii au redus diferența. Niklas Jensen a marcat golul pentru echipa Minsk.

Repriza a treia a început prost pentru gazde, Temu Turunen egalând scorul în minutul 44.

Minsk-ul nu s-a descurajat și a preluat din nou conducerea în minutul 46 datorită dublei lui Malte Strömvall.

În minutul 49, Strömvall a marcat un hat-trick, făcând scorul 4:2.

La finalul reprizei a treia, în minutul 58, Henri Ikonen a redus diferența.

În ultimul minut, Roman Gorbunov a făcut scorul 5:3, înscriind în poarta goală a finlandezilor.

Dinamo va juca următorul meci din campionatul KHL pe 20 decembrie împotriva coechipierilor lor de la Riga.

În acest moment, Dinamo capitalei se află pe locul 8 în tabelul Conferinței de Vest cu 43 de puncte din 39 de jocuri.