Cehia a învins Olanda și a ajuns în sferturile de finală ale Euro 2020

Echipa națională a Cehiei a învins Țările de Jos în optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2020.

Meciul, desfășurat la Budapesta, s-a încheiat cu scorul de 2:0.

Astfel, cehii avansează în sferturile de finală, unde vor juca împotriva danezilor, care cu o zi înainte au învins formația galeză cu scorul de 4:0.

Cum a decurs meciul

Prima repriză a fost fără goluri, portocalii au avut un ușor avantaj, dar cehii au ținut cu încredere apărarea, au jucat cu atenție și uneori au contraatacat brusc.

La începutul reprizei secunde, olandezii s-au trezit în minoritate: Matthijs de Ligt, care a primit cartonaș roșu, a fost eliminat de pe teren.

Acest lucru a fost în mare măsură decisiv pentru rezultatul meciului cehii nu au ratat să profite: în minutul 68, Tomas Holes a lovit poarta olandeză.

Portocalii au încercat să atace, dar în minutul 80 au primit golul secund, marcat de Patrik Schick.