Ceremonia de închidere a Campionatelor Europene de Biatlon a avut loc la Răubichi

Ceremonia de închidere a Campionatului European Open de biatlon a avut loc la Centrul Olimpic Republican de Antrenament pentru Sporturi de Iarnă „Raubichi”.

În total, la Răubichi au fost tombole 8 seturi de premii.

Echipa suedeză a devenit favorită a competiției, echipa a câștigat 3 medalii de aur, 2 de argint și 1 de bronz.

Biatleții ruși au ocupat un loc al doilea onorabil. Rușii au reușit să câștige 2 premii de aur, 2 de argint și una de bronz.

Echipa din Norvegia a devenit medaliata cu bronz a competitiei va lua acasa 2 premii de aur, 1 de argint si 2 de bronz.

Belarus este pe locul cinci și, de asemenea, nu a rămas fără premii. Irina Krivko a câștigat argint la urmărire, bronz la individual și bronz la ștafetă mixtă.

În cadrul ceremoniei de închidere, vicepreședintele Uniunii Internaționale de Biatlon Ivor Lehotan și-a exprimat recunoștința organizatorilor evenimentului sportiv, care a fost extrem de popular în rândul fanilor în ultimii cinci ani.