Chelsea a învins Leicester City în Campionatul Angliei: meciul s-a încheiat într-o ceartă în masă

Marți, 18 mai, a avut loc meciul central al etapei a 37-a a Campionatului Angliei de fotbal din sezonul 2020/2021.

Finalista actualei Ligi a Campionilor, Chelsea din Londra, s-a luptat cu clubul Leicester.

Meciul a avut loc în capitala Marii Britanii și s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea gazdelor, a informat presa străină.

Victoria a ajutat-o ​​pe Chelsea să urce pe locul trei în clasament. Leicester se află în prezent pe locul patru în Premier League engleză.

Progresul meciului

În prima perioadă, jucătorii nu au marcat niciun gol. Scorul a fost deschis chiar la începutul reprizei secunde a meciului.

Autorul primei acțiuni efective a fost fundașul Chelsea Antonio Rudiger. A deschis golul de la Leicester în minutul 47.

În minutul 66 al meciului, mijlocașul Jorginho a dublat avantajul „aristocraților”. Fotbalistul a marcat un penalty.

Jucătorii lui Leicester au reușit să retragă un singur gol: atacantul Kelechi Iheanacho a marcat în minutul 76.

La finalul meciului, „vulpile” au atacat și au avut ocazia de a egala scorul, dar cifrele de pe tabela de marcaj au rămas aceleași.

În timpul adăugat, „aristocrații” au început să scape de timp, pentru care portarul Edouard Mendy a primit cartonaș galben.

După aceasta, a izbucnit o ceartă masivă pe teren. Totuși, s-a încheiat doar cu un alt avertisment: jucătorul de rezervă al Chelsea, Daniel Amartey, a primit cartonașul galben.

Drept urmare, Leicester nu a reușit să smulgă un egal. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea londonezilor.

Clasamentul turneului

Victoria i-a permis lui Chelsea să depășească Leicester și să ocupe locul trei în clasament. „Aristocrații” au 67 de puncte în 37 de jocuri.

Foxes au coborât pe locul patru. Echipa a jucat și 37 de meciuri, dar a câștigat cu un punct mai puțin.

Dacă echipele își mențin locurile în top 4, vor juca în sezonul viitor Liga Campionilor. Cu toate acestea, Liverpool are o șansă teoretică de a intra în primii patru.