Chelsea a ratat victoria asupra lui Arsenal în meciul din Campionatul Angliei

Sâmbătă, 22 octombrie, pe stadionul Stamford Bridge a avut loc meciul etapei a noua din actuala Premier League engleză.

Vorbim de derby-ul londonez: Chelsea a găzduit Arsenal.

Aristocrații au avut toate șansele să câștige o victorie convingătoare asupra Gunnerilor.

Meciul s-a încheiat însă la egalitate – 2:2, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis deja în minutul 15 al meciului. Penalty-ul a fost transformat de mijlocașul Blues Cole Palmer.

La începutul reprizei secunde, jucătorii lui Chelsea și-au dublat avantajul. Mijlocașul ucrainean Mikhail Mudryk s-a remarcat.

Se părea că „aristocrații”, câștigând cu scorul de 2:0, vor câștiga. Finalul meciului a fost însă dictat de Arsenal.

În primul rând, reprezentantul „tunarilor”, Declan Rice, a marcat o acțiune eficientă. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 77 al meciului.

Și 7 minute mai târziu, atacantul Leandro Trossard a marcat un gol, care l-a ajutat pe Arsenal să egaleze scorul.

Astfel, Chelsea a ratat victoria. Echipa se află în prezent pe locul zece în clasament cu 12 puncte.

Arsenal se află în prezent pe locul doi. Gunners au 21 de puncte.