Chinezoaica nu i-a permis belarusei Azarenka să-și continue performanța la US Open

Fostul număr unu mondial, belarusa Victoria Azarenka (acum pe locul 18 în lume) nu a reușit să ajungă în 1/16 de finală la US Open.

Cea de-a 44-a rachetă de pe planetă, chineza Zhu Lin, nu i-a permis să facă acest lucru.

Compatriotul ei a fost cel care a luptat în 1/32 de finală a Campionatului US Open de tenis.

Reprezentantului Imperiului Celest i-a luat o oră și jumătate pentru a câștiga. Și-a învins adversara în două seturi cu același scor – 6:3.

La următoarea etapă a competiției, tenismenul din China se va întâlni cu campioana Jocurilor Olimpice de la Tokyo, elvețiana Belinda Bencic (poziția a 13-a în clasament).

Cât despre Azarenka, în primul tur al turneului a învins-o pe tenismena franceză Fiona Ferro (190) cu un scor zdrobitor de 6:1 și 6:2.

A doua rachetă a planetei, bielorusa Arina Sabalenka, continuă să participe la competiție.

În turul doi se va înfrunta cu britanica Jodie Burrage (96).