Cincinnati. Belarusa Azarenka a ajuns în 1/16 de finală a turneului

Fostul număr unu mondial Victoria Azarenka, aflată acum pe locul 18 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă, și-a încântat fanii.

Compatriotul a ajuns în 1/16 de finală a prestigiosului turneu WTA-1000 de la Cincinnati, America, cu un fond de premii de 2,7 milioane de dolari.

Victoria a trecut în următoarea etapă a competiției datorită victoriei asupra eminentei atlete cehe Barbora Krejcikova (poziția a 11-a în clasament).

În același timp, belarusa a jucat în două seturi: primul l-a câștigat cu un scor de 6:3, al doilea s-a dovedit a fi mai încăpățânat – 7:5.

În faza 1/16 de finală, Azarenka va trebui să o întâlnească fie pe cea de-a 22-a rachetă mondială, croata Donna Vekic, fie pe americanca Jennifer Brady (432).

Se vor juca între ei – câștigătorul va merge la Victoria, care, apropo, a câștigat turneul de la Cincinnati în 2013 și 2020.

O altă belarusă Alexandra Sasnovich (74), care a ajuns în tabloul principal în urma a două meciuri de calificare, a pierdut în 1/32 de finală în fața chinezei Xingwen Zhen (24) – 1:6, 4:6.

De remarcat este că în runda următoare aceasta din urmă o va înfrunta pe legendara americancă Venus Williams (593), care a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (16) – 6:4, 7:5.

Cea de-a doua rachetă a lumii, bielorusa Aryna Sabalenka, va începe din a doua etapă a competiției – o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre poloneza Magda Linett (23) și americanca Ann Lee (191).