Ciocnirea Titanilor. La Campionatul Mondial de hochei, Cehia a luptat cu Suedia

Joi seara, 27 mai, în cadrul turului grupelor Campionatului Mondial de hochei din Grupa A, giganții – echipele naționale ale Republicii Cehe și Suediei – s-au întâlnit.

Meciul s-a dovedit a fi interesant și într-o oarecare măsură cu un final imprevizibil. Slavii, care erau în urmă cu două goluri, au reușit să se ralieze și să-i învingă pe scandinavi.

Scorul final al confruntării este 4:2 în favoarea cehilor. Prima repriză a pierdut cu 0:2, a doua s-a încheiat la egalitate fără goluri, iar în a treia cehia a marcat de patru ori.

Cât despre golurile marcate, primul s-a petrecut în minutul 13 datorită unui șut precis al suedezului Andreas Wingerli.

Trei minute mai târziu, Richard Rahel a dublat avantajul echipei sale. Și apoi – în ultimele douăzeci de minute – doar cehii au marcat.

Jakub Vrana a redus diferența în scor, Jan Kovar a egalat, iar Lukasz Klok i-a pus pe cehi în avantaj.

Încercând să se egaleze, suedezii au scos portarul și l-au lăsat în poarta goală – ultimul gol al meciului a fost marcat de Jakub Fleck.

Poziția în turneu a echipelor din Grupa A în acest moment: Elveția, Slovacia și Rusia – câte 9 puncte; Cehia și Danemarca – câte 5 puncte; Marea Britanie și Belarus – câte 4.

Suedezii sunt pe ultimul loc cu 3 puncte.