Clasament WTA: Sabalenka a crescut semnificativ la dublu

Belarusul a sărit imediat 31 de poziții.

Prima rachetă a Belarusului, Arina Sabalenka, a câștigat turneul de dublu de la American Indian Wells. Belarusul a fost asociat cu jucătoarea belgiană de tenis Elise Mertens. Datorită victoriei, Sabalenka și-a îmbunătățit semnificativ poziția în clasamentul la dublu.

Așadar, după ce a câștigat turneul din SUA, Sabalenka a trecut pe locul 34 la dublu de pe locul 65. În acest moment, belarusul are 2152 de puncte.

Cât despre simplu, Arina este una dintre cele mai puternice zece jucătoare de tenis de pe planetă – 3620 de puncte.

Restul bielorușilor se află pe următoarele locuri: Alexandra Sasnovich – locul 36 (1495 puncte), Victoria Azarenka – locul 46 (1177), Vera Lapko – locul 64 (886). Primul loc în clasament îi aparține japonezei Naomi Osaka (5991).

Fotografie: Jimmie48