Clubul de hochei „Neman” a câștigat pentru prima dată Cupa Belarusului

În finala turneului Ruslan Salei, jucătorii de hochei din Grodno au câștigat o victorie zdrobitoare în fața Yunost-ului capitalei – 5:0.

Mulți sceptici au prezis că campionul sezonului trecut, Neman, își va pierde poziția de lider în hochei din Belarus – presupus jucători de hochei cu experiență au părăsit echipa, iar personalul antrenor nu avea experiența relevantă.

Noul antrenor principal al lui Neman, Aigars Tsipruss, a condus echipa să câștige primul mare trofeu în doar două luni.

Rezultatul meciului a fost decis de două perioade explozive în prima și a doua perioadă. Serghei Mikulchik a marcat o dublă în 15 secunde în prima treime a jocului. În ultimele douăzeci de minute, Ushakov și Kapylets au dus problema în detriment – într-un minut au schimbat scorul de pe tabela de marcaj de la 2:0 la 4:0. Scorul final în repriza a doua a fost făcut de Stepanov – 5:0.

Echipa, însă, nu are practic timp să se odihnească sau să sărbătorească victoria – următorul campionat începe în Belarus pe 4 septembrie, în care Neman va trebui să-și apere titlul de campionat.