Confruntarea dinamovistă: un nou lider în campionatul din Belarus

Astăzi a avut loc un meci între Minsk și Brest „Dynamo”.

În etapa a 15-a a campionatului din Belarus a avut loc meciul central – liderul, Dynamo Brest, s-a întâlnit cu colegii săi de la Minsk. Drept urmare, fotbaliștii capitalei au sărbătorit victoria.

Meciul a avut loc pe terenul de la Brest. Spectatorii au fost nevoiți să aștepte primul gol până în minutul 80, Dmitry Bilonog a marcat, dar apoi golurile au plouat unul după altul.

Așadar, în minutul 82, Alexander Noyok a egalat scorul, iar trei minute mai târziu Bilonog a marcat o dublă și a adus echipa minskului în avantaj. Scorul a rămas 1:2 până la fluierul final.

Drept urmare, Dynamo Brest a suferit prima înfrângere a sezonului și a pierdut conducerea în campionat în fața BATE Borisov.

Poziția la turneu în grupa de frunte: BATE – 37 de puncte (15 meciuri), Dynamo Brest – 36 (15), Shakhtar – 31 (14), Dynamo Minsk – 28 (15), Torpedo-BelAZ » – 27 (15).