CSKA Goncharenko l-a învins pe Real Madrid la Madrid

Întâlnirea de la Santiago Bernabeu dintre gazde și CSKA Moscova s-a încheiat senzațional. În ultimul meci din faza grupelor din Liga Campionilor, echipa belarusului Viktor Goncharenko a învins Real Madrid.

Adevărat, echipa Madridului și-a asigurat playoff-urile pentru principalul turneu european de fotbal pe cluburi chiar înainte de runda a 6-a. Totuși, în fața fanilor lor, au primit trei goluri fără răspuns. Meciul s-a terminat așa – 0:3.

Înfrângerea a fost începută de Fyodor Chalov, care a marcat în minutul 37. În minutul 43, CSKA a dublat avantajul datorită golului lui Georgy Shchennikov. Iar în minutul 73, Arnor Sigurdsson a stabilit scorul final.

Dar victoria nu a permis echipei armatei să continue să joace în competiția europeană. Într-un meci paralel, cehoaica Victoria a învins-o pe roma italiană (2:1) și a ajuns în 1/16 din Europa League. Deși CSKA și cehii au același număr de puncte (șapte fiecare), datorită victoriei asupra clubului moscovit, Victoria a avansat în League of Legends.