Cu 1 secundă înainte de terminarea prelungirilor. Cum a învins Dynamo Minsk pe SKA local din Sankt Petersburg

În următorul meci al Ligii Kontinentale de Hochei, Dynamo Minsk a jucat în deplasare împotriva SKA de la Sankt Petersburg.

Confruntarea s-a dovedit a fi foarte incitantă și s-ar fi putut încheia într-o serie de lovituri de departajare post-meci, dar cu 1 secundă înainte de finalul prelungirilor, „Bisons” au smuls victoria.

Adevărat, prima perioadă a fost destul de slabă – au existat un minim de momente periculoase la ambele goluri și un total de 0 în coloana „goluri marcate”.

Primul dintre acestea s-a întâmplat în al doilea de douăzeci de minute – jucătorul de hochei alb-albaștrilor Roman Gorbunov a marcat cu o lovitură precisă.

Abia la mijlocul celei de-a treia perioade SKA a reușit să recâștige, în acel moment jucând pe jocul de putere, care a fost transformat de Alex Galchenyuk.

Inspirați de ceea ce făcuseră, cu sprijinul frenetic al tribunelor natale, echipa din Sankt Petersburg s-a grăbit să asalteze poarta adversarilor, creând momente foarte emoționante din nou și din nou.

Apropo, în timpul rămas până la finalul perioadei, SKA a făcut de 5 ori mai multe șuturi pe poartă decât Dynamo.

Aceștia din urmă au reușit să evite să primească doar datorită eforturilor strălucitului portar Alexey Kolosov.

Și deja în prelungiri, echipa lui Dmitry Kvartalnov „a dat un șoc” gazdelor și fanilor SKA – Sam Enas a marcat pucul cu o secundă înainte de sirena finală.

Apropo, chiar înainte de aceasta, americanul a lovit poarta adversarului, dar golul nu a fost luat în calcul din cauza partenerului său fiind în ofsaid.

Astfel, „Bisons” i-au învins pe „Army Men” din Sankt Petersburg cu scorul de 2:1 și au obținut 2 puncte.

Acum, cu 53 de puncte, Dynamo se află pe poziţia a opta în clasamentul Conferinţei de Vest.

Mai devreme în NHL, bielorusul Protas și rusul Ovechkin au obținut victoria.