Cum a fost ziua a șaptea a Jocurilor Olimpice de la Tokyo: cine este lider în clasamentul pentru medalii

Pe baza rezultatelor celei de-a șaptea zile a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, clasamentul pentru medalii este în continuare condus de echipa chineză.

Astăzi chinezii au câștigat 9 medalii deodată: 4 de aur, 3 de argint și 2 de bronz.

Echipa chineză are acum 40 de medalii: 19 de aur, zece de argint și 11 de bronz.

Sportivii japonezi rămân pe locul doi cu 28 de medalii. Gazdele Olimpiadei au 17 medalii de aur, patru de argint și 7 de bronz.

Echipa SUA este pe locul trei cu 41 de premii. Americanii au 14 medalii de aur, 16 de argint și 11 de bronz.

Rușii au ocupat locul patru, cucerind 34 de medalii: zece de aur, 14 de argint și zece de bronz.

Locul cinci este ocupat de sportivi australieni, care au 22 de medalii – nouă de aur, două de argint și 11 de bronz.

În total, la Jocurile Olimpice de astăzi au fost acordate 21 de seturi de medalii. Reprezentanții a 70 de echipe din 260 care au participat la Jocurile au urcat deja pe podiumul olimpic.

Echipa Belarusului încă nu are medalii. Cu toate acestea, astăzi bielorușii au avut încă o performanță reușită: o originară din Minsk, Anna Prakaten, a câștigat argint la canotaj pentru echipa Rusiei.