Cum merge Drumul Mătăsii fără Serghei Vyazovich

Echipajul MAZ-SPORTauto, condus de Alexander Vasilevsky, a terminat etapa a noua a Raliului Drumul Mătăsii pe locul cinci. Pe cea mai mare parte a traseului, belarusul a trebuit să depășească drumuri nisipoase cu dune înalte ale deșertului Gobi.

După cum a spus serviciul de presă al Uzinei de Automobile din Minsk, dealurile și albiile uscate ale râurilor au apărut mai aproape de linia de sosire. Lungimea distanței în această etapă a fost de 290 de kilometri.

MAZ-ul lui Vasilevsky a finalizat dificila specială în 4 ore și 41 de minute. Distanța față de liderul etapei și al raliului în ansamblu, rusul Anton Shibalov, a fost de 38 de minute. În clasamentul general, bielorușii ocupă locul 6, pierzând mai bine de cinci ore.

Pista a fost mai proastă decât ieri. Dealuri nisipoase, dune, un drum ucigaș spălat când există o gaură în gaură. Chiar și autostrada cu 30 km mai aproape de sosire a fost puțin spălată. A trebuit să frâm la fiecare 100 m, iar acolo unde nu făceau asta, mergeau drept– a spus Alexandru Vasilevski.

În timpul cursei, echipajul lui Alexey Vishnevsky a pierdut conducerea către puntea din spate. A fost imposibil de depășit dunele de pe cea din față, așa că bielorușii s-au îndreptat spre startul etapei. Mașina va fi condusă de-a lungul pistei până la linia de sosire – asta înseamnă 100 de ore de penalizare.

Mai devreme, a fost raportat că liderul echipei Serghei Vyazovich a părăsit cursa – în etapa anterioară, MAZ-ul său s-a răsturnat. Chiar dacă camionul a revenit pe roți și a mers mai departe, pagubele au fost prea grave pentru a continua cursa.