Cupa Americii. Columbia a ajuns în finală și va juca cu Argentina

Cele mai mari două competiții de fotbal de pe planeta Pământ din acest an se apropie de final.

Finalele Campionatului European și ale Cupei Americii vor avea loc în curând.

Echipele Spaniei și Angliei se vor întâlni în primul, iar Argentina și Columbia în al doilea.

Columbienii au ajuns în finală datorită unei victorii minime de 1:0 asupra uruguayenilor în semifinale.

Apropo, Uruguay-ul și-a câștigat anterior toate meciurile din turneu, primind un singur gol, iar în sfertul patru a învins Brazilia la penalty-uri.

Dar columbienii și, în special, Jefferson Lerma, autorul singurului gol marcat în minutul 39, au stat în calea acestei echipe glorioase.

Un alt eveniment strălucitor al meciului a fost acela că în primele minute de oprire din prima repriză, columbianul Daniel Muñoz a primit un cartonaș roșu.

În repriza secundă, echipa sa a jucat în minoritate, dar a reușit să mențină avantajul.

În meciul pentru locul trei, uruguayenii vor concura cu argentinienii învinși anterior (2:0) și canadienii.