Cupa Davis. Belarus vs Portugalia. Ivashko a pierdut cu Souza în primul meci

Pe 13 septembrie, tenismenul belarus Ilya Ivashko (ATP 135) a pierdut în fața portughezului Joao Sousa (ATP 64) în primul meci de simplu din primul meci din grupa zonei euro-africane a Cupei Davis, care are loc la Minsk.

Ivashko a reușit să câștige primul set cu scorul de 6:4, dar mai târziu Souza a acționat mai activ, câștigând două seturi cu un avans semnificativ – 6:1, 6:2. Meciul a durat o oră și 38 de minute.

Tot astăzi are loc un meci de simplu între Egor Gerasimov, clasat pe locul 119 în clasamentul mondial, și Joao Domingues, care se află pe locul 179 în clasamentul ATP.

A doua zi a meciului va începe cu un meci de dublu: Vladimir Ignatik și Andrei Vasilevsky vor juca cu Juan Souza și Pedro Souza.

Apoi vor fi 2 meciuri de simplu. Adversarul lui Egor Gerasimov va fi Juan Souza, adversarul lui Ilya Ivashko va fi Joao Domingues.