Cupa IBU. Belarusul a ocupat locul 3 la proba individuală

În cele din urmă, biatleții masculini i-au încântat pe belaruși. În special, Sergey Bocharnikov, care a câștigat bronzul în urma rezultatelor cursei individuale la Cupa IBU de la Obertilliach (Austria).

Belarusul a făcut o singură greșeală pe al doilea poligon. A pierdut 2 minute și 18 secunde în fața câștigătorului, francezul Simon Fourcade. Sportivul din Franța nu a ratat nicio bătaie. Pe locul doi a terminat reprezentantul Norvegiei, Sivert Gutt Bakken, care a greșit doar la primul poligon.

Și alți biatleți din Belarus au evoluat bine. Vladimir Chepelin a terminat pe locul 12, iar Maxim Vorobey – pe 21.

Astăzi va avea loc o cursă individuală pentru femei. Pe linia de start vor lua belarusele Daria Yurkevich, Inna Kostyuchenko, Arina Yaborova și Anna Musatova.