Cupa Italiei a mers la Inter pentru a 9-a oară. Dar nu fără probleme

Miercuri seara, 24 mai 2023, s-a decis soarta Cupei Italiei.

Lupta pentru el a avut loc pe Stadionul Olimpic din Roma. Inter Milano și Fiorentina din Florența s-au luptat.

Nerazzurii au câștigat trofeul pentru a noua oară în istoria lor. Dar meciul s-a dovedit a fi departe de a fi fără nori pentru ei – au pierdut pe parcurs.

Apropo, ambele cluburi italiene vor juca în finala europeană anul acesta – Inter în Liga Campionilor, Fiorentina în Liga Conferințelor.

Și în ceea ce privește „stagiul” lor pentru Cupa Italiei, atunci, după cum s-a menționat, „violeții” au fost primii care au deschis scorul.

Acest eveniment semnificativ pentru fanii lor a avut loc deja în minutul al treilea al confruntării – Nicholas Gonzalez a marcat golul.

Adevărat, Fiorentina nu a putut înscrie mai mult. Dar Inter a făcut-o. De două ori. Mai mult, marcatorul golurilor a fost aceeași persoană – Lautaro Martinez (minutele 29 și 37).

Astfel, Inter este câștigătoarea Cupei Italiei 2023.

Pentru al doilea an consecutiv așa a fost – în 2022 au supărat Juventus în finală (4:2 după prelungiri).