Cupa Mondială 2019. Norvegienii au câștigat ștafeta mixtă, bielorușii – locul 13

Pe 7 martie, la Östersund (Suedia), a avut loc prima cursă a celui de-al 53-lea Campionat Mondial de biatlon, o ștafetă mixtă, câștigată de echipa norvegiană.

Biatleții norvegieni au reușit să parcurgă distanța în 17 minute și 41,1 secunde, folosind 7 cartușe suplimentare.

Locul doi a fost ocupat de reprezentanții Germaniei, care au folosit 9 reprize suplimentare (+13,1 secunde). Echipa Italiei a câștigat bronzul (+1 minut și 9,6 secunde). De menționat că italienii au făcut până la 14 rateuri, dar datorită vitezei mari au reușit să treacă înaintea adversarilor, care au șters mai precis.

Biatleții din Belarus, care au cheltuit 8 runde suplimentare de muniție, au terminat pe locul 13. Kruchinkina, Smolsky, Bocharnikov și Sola au intrat în cursă, înlocuind-o pe bolnava Alimbekova.