Cupa Mondială 2022. Brazilienii și croații au ajuns în sferturi de finală

În seara zilei de 5 decembrie, în Qatar au avut loc următoarele meciuri din optimile de finală ale Cupei Mondiale FIFA.

Naționala Croației a câștigat dreptul de a juca în următoarea etapă a campionatului la lovituri de departajare, „ofensându-i” pe japonezi.

Însă Brazilia nu a avut probleme cu Coreea de Sud, provocând o înfrângere completă adversarului său – 4:1.

croatii

Meciul cu japonezii a fost foarte greu pentru medaliați cu argint ai Campionatului Mondial din 2018.

Pe măsură ce confruntarea a progresat, croații au pierdut teren – la sfârșitul primei reprize, Daizen Maeda a deschis scorul.

În repriza secundă, „damele” au reușit să se egaleze – Ivan Perisic a marcat golul.

Așa s-a încheiat timpul regulat – 1:1. Nimic nu s-a schimbat nici după două prelungiri.

Dar la loviturile de departajare, portarul echipei europene Dominik Livakovic a salvat trei lovituri și a asigurat astfel participarea Croației în sferturile de finală.

Brazilia

Cât despre brazilieni, în meciul cu Coreea de Sud nu doar au marcat, ci și-au arătat adevăratul fotbal – o extravaganță a celor mai frumoase driblinguri, lovituri, combinații, miracole ale tehnicii individuale…

Fanii brazilieni au fost cu siguranță mulțumiți. La fel și spectatorii neutri. Meciul poate fi numit cel mai frumos de la această Cupă Mondială.

Iar scorul final este 4:1. Mai mult, cinci ori campioni mondiali au marcat toate cele patru goluri înainte de pauză – au marcat Vinicius Junior, Neymar (din penalty), Richarlison și Lucas Paqueta.

Sud-coreenii au reușit să recâștige doar un gol în repriza secundă – golul a fost marcat de Seung Ho Baek.

Cine joacă pe 6 decembrie

În sferturile de finală, naționala Braziliei va juca împotriva naționalei Croației.

Să vă reamintim că au devenit cunoscute încă două perechi din această etapă a competiției: francezii vor concura cu britanicii, iar echipa olandeză va concura cu Argentina.

Astăzi, 6 decembrie, vor avea loc ultimele meciuri din faza de 1/8 de finală. Vor juca: Spania vs Maroc și Portugalia vs Elveția.