Cupa Mondială 2022. Campionii apărării intră în luptă

În a doua zi a Cupei Mondiale FIFA care a început în Qatar, au avut loc două întâlniri foarte interesante.

Americanii au jucat cu galezi, iar mai devreme – cu echipele naționale ale Senegalului și Olandei.

Europenii, deși cu greu, i-au învins pe africani – 2:0. Americanii au egalat cu reprezentanții Foggy Albion – 1:1.

Apropo, în confruntarea americano-europeană, jucătorii naționalei SUA au fost primii care au deschis scorul – Timothy Weah a marcat în minutul 36.

Abia în minutul 82 Țara Galilor a reușit să egaleze – vesnic verde Gareth Bale a marcat din penalty.

Britanicii s-au jucat cu iranienii. Victoria a rămas cu primul – 6:2.

Iar în meciul de deschidere, gazdele, naționala Qatarului, au pierdut în fața Ecuadorului, încasând două goluri fără răspuns.

Astăzi, 22 noiembrie, intră în luptă actualii campioni mondiali, fotbaliștii echipei naționale Franței.

În grupa lor (D), vor juca primul meci împotriva echipei australiene. Și echipa daneză este împotriva Tunisiei.

În Grupa C, argentinienii vor testa echipa Arabiei Saudite, iar naționala Poloniei va încerca să-i învingă pe mexicani.