Cupa Mondială 2022. Portughezul a ajuns în playoff

Naționala Portugaliei a ajuns în play-off cu o rundă înainte de finalul fazei grupelor de la Cupa Mondială din Qatar.

Anterior, naționalele Braziliei și Franței se puteau lăuda cu același succes.

Cât despre Cristiano Ronaldo și companie, aceștia și-au asigurat accesul în următoarea etapă a campionatului învingându-i pe uruguayeni în seara zilei de 28 noiembrie.

Portughezul a marcat ambele goluri în a doua jumătate a meciului. Mai mult, autorul lor a fost un fotbalist – Bruno Fernandes (minutul 54 și timpul de prelungire din penalty).

În aceeași grupă, echipa Ghanei a învins echipa sud-coreeană cu scorul de 3:2.

Anterior, în primul tur, africanii au pierdut în fața portughezilor (2:3), iar sud-coreenii au înscris un egal fără gol cu ​​uruguayenii.

Astfel, după două runde, Portugalia a înscris 6 puncte și a condus clasamentul în grupa sa.

Echipa Ghanei are 3 puncte, Uruguay și Coreea de Sud au câte un punct.

Brazilienii au ajuns și în 1/8 de finală, învingându-i pe elvețieni cu 1:0. În primul tur i-au învins pe sârbi (2:0), care în runda a 2-a au jucat la egalitate cu echipa Camerunului (3:3).

După două etape din această grupă situația este următoarea: Brazilia – 6 puncte, Elveția – 3 puncte, Camerun și Serbia – câte un punct.

Astăzi, 29 noiembrie, începe etapa a treia a fazei grupelor. Vor juca: la ora 18:00 ora Minsk – Olanda cu Qatar, Ecuador cu Senegal.

La ora 22:00 vor avea loc confruntări: Anglia – Țara Galilor, Iran – SUA.