Cupa Mondială de biatlon. Belarusii au ocupat locul 12 în ștafeta de la Ruhpolding

Pe 17 ianuarie, la etapa a cincea a Cupei Mondiale de biatlon de la Ruhpolding (Germania), a avut loc proba de ștafetă feminină.

Victoria a fost câștigată de biatleții norvegieni, care au parcurs distanța de 4×6 km într-o oră, 8 minute și 46,4 secunde.

Medaliații cu argint au fost francezii, cu 10,7 secunde în spatele câștigătorilor.

Biatleții elvețieni au primit medalii de bronz, pierzând în fața norvegienei cu 20,7 secunde.

Echipa Belarusului (Irina Krivko, Elena Kruchinkina, Anna Sola și Dinara Alimbekova) a terminat pe locul 12. Un total de 23 de echipe au participat la cursa de ștafetă.

Să vă reamintim că cel mai bun rezultat al echipei de biatlon din Belarus în acest sezon a fost locul 4 al Anna Sola în cursa de sprint a etapei a cincea a Cupei Mondiale. Acesta este și cel mai bun rezultat al sportivei în cariera ei profesională.

Mâine va avea loc la Ruhpolding ștafeta masculină, iar competiția se va încheia duminică, 19 ianuarie, cu două curse de urmărire.