Cupa Mondială de biatlon. Bo a câștigat cursa de urmărire de la Annecy, cel mai bun dintre bieloruși este pe locul 28

Pe 21 decembrie, norvegianul Johannes Boe a câștigat cursa de urmărire la cea de-a treia etapă a Cupei Mondiale de biatlon de la Annecy.

La o distanță de 12,5 km, Boe a arătat un timp de 30 de minute și 7,8 secunde, făcând o singură greșeală.

Medalia de argint i-a revenit biatletului francez Quentin Fillon Maillet, care a completat distanța fără rateuri și a fost la 0,22 secunde de lider.

Premiul de bronz a revenit unui alt norvegian, Vetle Sjåstad Christiansen, care a greșit și a pierdut un minut în fața câștigătorului.

Belarusii Nikita Lobastov și Serghei Bocharnikov se află pe locurile 28, respectiv 38. Prima lovitură fără rateuri, a doua a făcut 3.