Cupa Mondială de biatlon. Dinara Alimbekova de la naționala Belarusului a intrat în top 5 al clasamentului general

Prima etapă a Cupei Mondiale de biatlon 2020/2021 are loc la Kontiolahti, Finlanda.

Atleta belarusă Dinara Alimbekova dă rezultate bune la începutul sezonului. Ea s-a clasat de două ori în primele zece (individual și sprint) și se află în prezent pe locul patru la general.

Protocolul corespunzător a fost publicat de Uniunea Internațională de Biatlon (IBU).

Ieri, 28 noiembrie, au avut loc două curse individuale. Victoria în rândul bărbaților a fost câștigată de biatleta norvegiană Sturla Holm Lægreid.

Dintre femei, reprezentanta naționalei Italiei, Dorothea Wierer, a preluat conducerea.

Biatleta din Belarus Dinara Alimbekova a ocupat locul opt la această cursă. A făcut două greșeli și a fost la 1 minut și 50 de secunde în spatele liderului.

Astăzi, 29 noiembrie, au mai avut loc două curse la Kontiolahti. Norvegianul Johannes Boe a câștigat sprintul masculin.

Suedeza Hanna Oeberg a câștigat sprintul feminin. Dinara Alimbekova a pierdut 52 de secunde în fața ei și a făcut o greșeală pe două poligoane de tragere.

În acest moment, Alimbekova ocupă locul patru în clasamentul general al Cupei Mondiale la biatlon. Are 72 de puncte.

Pe primul loc i-a revenit Hanna Oeberg (96 de puncte). Johannes Boe conduce clasamentul masculin cu 114 puncte.

Fotografie: Pixabay