Cupa Mondială de biatlon. Eckhoff a câștigat cursa de urmărire, cel mai bun dintre bieloruși este pe locul 22

Pe 19 ianuarie, la etapa a cincea a Cupei Mondiale de biatlon de la Ruhpolding (Germania), a avut loc cursa de urmărire feminină.

Medalia de aur a fost câștigată de norvegianul Tiril Eckhoff, care a parcurs distanța de 10 kilometri în 34 de minute și 8,7 secunde.

Nici măcar un tur de penalizare nu a împiedicat-o pe Eckhoff să câștige cursa – datorită vitezei sale bune, a fost înaintea rivalilor ei la linia de sosire.

Premiul de argint i-a revenit biatletei slovace Paulina Filakova, care a completat distanța cu două penalty-uri și a fost la 46,3 secunde de câștigătoare.

Medalia de bronz a fost acordată suedezei Hanna Oeberg. Suedezul a făcut și două penalty-uri și a fost la 55,1 secunde de lider.

Dintre bieloruși, Irina Krivko a arătat cel mai bun rezultat. Începând cu numărul 49, Krivko a terminat pe locul 22, făcând două greșeli și pierzând 2 minute și 18,2 secunde în fața câștigătorului.

Anna Sola și Elena Kruchinkina au ocupat locurile 37, respectiv 38.

Cel mai bun rezultat al echipei de biatlon din Belarus în acest sezon rămâne locul patru al Anna Sola în cursa de sprint de la Ruhpolding. Acesta este cel mai bun rezultat al biatletei în cariera ei profesională.

Și cu o zi înainte, echipa masculină din Belarus a dat rezultate bune în cursa de ștafetă – locul 6.