Cupa Mondială de biatlon. Norvegianul Eckhoff a câștigat startul în masă la Annecy, Belarus – locul 21

Pe 22 decembrie, biatletul norvegian Tiril Eckhoff a câștigat cursa de start în masă la cea de-a treia etapă a Cupei Mondiale de biatlon de la Annecy.

La o distanță de 12,5 kilometri, norvegianul a arătat un timp de 38 de minute și 52,8 secunde și a făcut 2 greșeli.

Medalia de argint a revenit biatletei italiene Dorothea Wierer, care a făcut și ea 2 greșeli și a fost la un minut și 24,9 secunde în spatele liderului.

Câștigătoarea premiului de bronz a fost reprezentanta Suediei, Lynn Person.

Ea a făcut un penalty și a fost la un minut și 25,1 secunde în spatele câștigătorului.

Belarusa Irina Krivko a terminat pe locul 21 cu trei penalty-uri, la 3 minute și 29,7 secunde de lider.