Cupa Mondială de fotbal. Argentina a jucat cu Australia în 1/8 de finală

A fost stabilit cel de-al doilea participant la etapa sferturilor de finală a Cupei Mondiale de fotbal care are loc în Qatar.

După Olanda, care a învins Statele Unite în 1/8 de finală, Argentina s-a alăturat primelor opt după ce a învins Australia.

Nu pot spune că meciul cu Messi și compania sa dovedit a fi extrem de dificil pentru ei, dar au fost probleme.

Mai ales la final, când Australia a reușit să retragă un gol, iar în ultimele minute de oprire pentru repriza secundă a avut o mare șansă de a egala scorul.

Dar favorita confruntării și-a păstrat avantajul câștigat – 2:1. Aceste numere au fost înregistrate pe tabela de marcaj după fluierul final al arbitrului.

În cadrul Albicelestei, Lionel Messi, devenit o legendă vie a fotbalului mondial, a marcat în minutul 35.

Julián Alvarez a dublat avantajul argentininilor după pauză. Apropo, un argentinian a marcat și pentru australieni – Enzo Fernandez a tăiat mingea în propria poartă.

Anterior, echipele Olandei și SUA s-au întâlnit în 1/8 de finală. Europenii au câștigat cu scorul de 3:1.

Ei vor juca în sferturile de finală cu Argentina. Meciul cu prefixul „super” va avea loc pe 9 decembrie.

Astăzi, 4 decembrie, în 1/8 de finală, polonezii vor concura cu francezii, iar senegalezii vor concura cu britanicii.

A doua zi sunt programate confruntări între croați și japonezi și brazilieni și sud-coreeni.

Pe 6 decembrie, Spania va juca cu Maroc, iar Portugalia va juca cu Elveția.