Cupa Mondială de hochei 2017: Belarus marchează primele puncte și pierde al 5-lea meci la rând

Naționala Belarusului a marcat primele puncte la Campionatul Mondial de hochei.

Pe 12 mai, jucătorii de hochei din Belarus au jucat împotriva gazdelor turneului, francezilor. Începutul întâlnirii s-a dovedit a fi un eșec, deoarece până la sfârșitul minutei 21 echipa lui Dave Lewis pierdea cu 2:0. Cu toate acestea, bielorușii au reușit să dea dovadă de caracter și deja în minutul 42 scorul a devenit 2:3 în favoarea formației din Belarus.

Golurile bielorușilor au fost marcate de Pavlovici (26.40, asistat de Sharangovich), Sharangovich (37.47, Lingle) și Kulakov (41.20, în majoritate, S. Kostitsyn și Demkov).

Însă în minutul 53, francezii, prin eforturile lui Belmare, au câștigat un gol și timpul regulamentar s-a încheiat la egalitate 3:3. Prelungiri s-au încheiat cu același scor, iar jucătorii echipei franceze au fost mai norocoși la loviturile de departajare. Drept urmare, a cincea înfrângere la rând pentru echipa din Belarus și primul punct marcat.

În prezent, Belarus ocupă locul șaptea în grupa sa, având un număr egal de puncte cu naționala Slovei. Aceasta este echipa cu care se vor confrunta bielorușii astăzi. Meciul începe la 17:15.