Cupa Mondială de hochei. Suedia a învins Slovacia, dar ar putea fi totuși eliminată din turneu

Duminică, 30 mai, a avut loc următorul meci din faza grupelor Campionatului Mondial de hochei, care are loc în Letonia.

Echipa suedeză a jucat împotriva echipei slovace, a informat presa străină.

Jucătorii de hochei suedezi au câștigat cu scorul de 3:1. Drept urmare, își păstrează șansele de a ajunge în playoff.

Cu toate acestea, în meciul final al turului preliminar trebuie să învingă Rusia. În caz contrar, „Three Crowns” nu va ajunge în sferturile de finală ale campionatului mondial pentru prima dată în istoria modernă.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis în ultimul minut al primei reprize. Jucătorul echipei naționale a Slovaciei Peter Ceglarik s-a remarcat.

În a doua perioadă, suedezii au reușit să egaleze scorul. Pucul a fost marcat de Marcus Sorensen.

În ultima treime a meciului, echipa suedeză nu numai că a preluat conducerea, dar și-a întărit și avantajul. Victor Olofsson a marcat în minutul 52 al meciului.

În ultimul minut al meciului, Isak Lundeström a făcut scorul 3:1 în favoarea celor Trei Coroane.

Clasamentul turneului

Pentru a se califica în sferturile de finală, echipele trebuie să fie în primele 4 din grupele lor.

În ciuda înfrângerii, echipa slovacă își păstrează toate șansele de a ajunge în sferturi. În grupa A echipa ocupă locul trei. Are 12 puncte în șase meciuri.

În prima zi de vară, slovacii vor juca împotriva naționalei Cehe.

Va fi mult mai greu pentru echipa suedeză să ajungă în playoff. Pentru a face acest lucru, echipa trebuie să-i învingă pe ruși. Cu toate acestea, chiar dacă suedezii vor câștiga, cehii îi pot depăși.

Grupa A este condusă de Elveția și Rusia. După o înfrângere zdrobitoare a elveției, echipa belarusă ocupă ultimul loc.