Cupa Mondială s-a încheiat. Campion – echipa națională a Argentinei

Cupa Mondială FIFA s-a încheiat în Qatar pe 18 decembrie. Pentru a treia oară, echipa argentiniană a devenit cea mai bună de pe planetă.

Confruntarea finală s-a dovedit a fi, poate, una dintre cele mai spectaculoase și imprevizibile din istoria Cupei Mondiale.

Și asta în ciuda faptului că în cea mai mare parte a timpului, Messiah și compania au câștigat împotriva actualilor campioni de atunci – francezi – cu scorul de 2:0.

Cum a fost

Dar nu și-au păstrat avantajul. Am primit două goluri. În prelungiri, echipele au mai schimbat câte un gol fiecare și, astfel, problema a fost adusă la penalty-uri de după meci.

Dar deocamdată să ne întoarcem la evenimentele premergătoare deznodământului dramatic al finalului.

Ca portal „AICI ȘTIRI”, în prima repriză, Lionel Messi și Angel Di Maria, care au devenit legende vii ale echipei (și ale întregului fotbal mondial), au marcat goluri pentru Argentina.

În minutul 23, acesta din urmă a câștigat un penalty în suprafața de pedeapsă adversă, care l-a transformat cu succes pe primul.

La finalul reprizei, însuși Di Maria a completat cu o lovitură precisă cea mai frumoasă combinație pe care a început-o Messi.

Dar în primele 45 de minute, francezii, spre surprinderea multora, nu au reușit să tragă măcar o dată la poarta adversarilor.

Dar în a doua jumătate a jocului, liderul echipei Kylian Mbappe s-a arătat în toată gloria – două goluri în două minute. Unu – din penalty.

Prelungiri și penalizări

Așa s-a încheiat timpul principal al jocului – 2:2. În prelungiri, Messiah a marcat din nou, iar apoi același Mbappe (penalty). Scorul a devenit 3:3.

Este timpul pentru loviturile de departajare. Argentinienii s-au dovedit a fi mai puternici în ea – 4:2.

Astfel, naționala Argentinei a devenit campioana mondială pentru a treia oară în istoria sa, iar legendarul său lider Lionel Messi a fost recunoscut drept cel mai bun jucător de fotbal al Cupei Mondiale din 2022.

Mbappe a primit premiul ca cel mai bun marcator al turneului – a marcat 8 goluri. Argentinianul Emiliano Martinez a fost desemnat cel mai bun portar al turneului.

Mijlocașul naționalei Argentinei, Enzo Fernandez, a fost recunoscut drept cel mai bun tânăr fotbalist al Cupei Mondiale.