Cupa Mondială. Sprint. Kruchinkina a devenit cel mai bun dintre bieloruși

La etapa Cupei Mondiale de biatlon din Ruhpolding, Germania, a avut loc o cursă de sprint feminin. Reprezentanta Slovaciei, Anastasia Kuzmina, a câștigat.

Sportivul a parcurs 7,5 kilometri, trăgând cu precizie la două linii de tragere. Timpul ei este de 19 minute și 15,1 secunde. Biatleta din Italia Lisa Vitozzi, care a depășit și toate țintele, a terminat pe locul secund, pierzând 11,5 secunde în fața slovacei. Și suedezia Hanna Oeberg a terminat cursa pe locul al treilea, fără să greșească. Distanța ei față de lider a fost de 29,1 secunde.

Cea mai bună dintre bieloruși a fost debutanta la Cupa Mondială Elena Kruchinkina. Ea a terminat pe locul 23, la 1 minut în urmă, fără nicio ratare de șut. Anna Sola a terminat competiția pe locul 34, Irina Krivko – pe locul 36, Dinara Alimbekova – pe locul 69, Irina Kruchinkina pe locul 76.

S-a raportat anterior că Johannes Boe a câștigat sprintul masculin. Astăzi, la Ruhpolding, biatleții vor concura într-o cursă de ștafetă. Începe la 16:30.