Cursa individuală masculină de la Pokljuka a fost amânată până mâine

Cursa individuală masculină a primei etape a Cupei Mondiale de biatlon de la Pokljuka (Slovenia) a trebuit să fie amânată din cauza condițiilor meteo grele – ceață abundentă.

Acest lucru a fost raportat de Uniunea Internațională de Biatlon (IBU).

Prima cursă personală din noul sezon de biatlon trebuia să înceapă astăzi, 5 decembrie, la ora 16:15 (ora Minsk), dar ceața a fost atât de puternică încât competiția a fost nevoită să fie amânată până mâine.

La început, din cauza vizibilității slabe la poligonul de tragere, startul cursei a fost întârziat cu 20 de minute, dar apoi a devenit clar că situația nu se va îmbunătăți.

Astfel, mâine la Pokljuka, dacă vremea o permite, se vor desfășura simultan două curse: una individual masculin 20 km la 12:15 și una individual feminin 15 km la 16:15.