Daria Domracheva a fost desemnată cea mai bună sportivă a Jocurilor Olimpice de la Soci

Organizația Internațională a Jurnaliștilor Sportivi a anunțat o listă cu cei mai buni sportivi și sportivi ai Jocurilor Olimpice desfășurate la Soci.

Dintre femei, biatleta din Belarus Daria Domracheva, care a cucerit 3 medalii de aur la Jocurile din 2014, a fost recunoscută drept cea mai bună. Ea a primit 45% din voturi. Pe locul doi s-a clasat Tina Maze, o schioare alpină slovenă care a câștigat două medalii de aur la Jocurile Olimpice. Ea a primit 21% din voturi. Poziția a treia a revenit schioarei norvegiene Marit Bjorgen, care a avut 3 medalii de aur și 7% din voturi.

Potrivit organizației jurnaliștilor, Ole Einar Bjoerndalen, biatlet din Norvegia, care a câștigat două aurii la Soci și a primit 28% din voturi, a fost recunoscut drept cel mai de succes sportiv. Ei au decis să acorde locul doi patinatorului rus de viteză pe pistă scurtă Viktor An (27% din voturi). Se raportează că sportivul din Federația Rusă a câștigat 3 auri olimpice și un bronz. Atletul francez Martin Fourcade a ajuns pe locul al treilea cu două medalii de aur și una de argint. A primit 12% din voturi.

Se știe că echipa masculină de patinaj viteză care reprezintă Olanda a fost recunoscută drept cea mai bună echipă. Are o medalie de aur la cursa pe echipe.