Daria Domracheva și Ole Einar Bjoerndalen au ajuns pe locul trei în startul în masă la cursa de Crăciun

Pe 29 decembrie, biatleta belarusă Daria Domracheva și soțul ei Ole Einar Bjoerndalen au ocupat locul trei la startul în masă al cursei de Crăciun de la Gelsenkirchen, Germania.

Duoul italian Dorothea Vioer/Lucas Hofer a câștigat biatleții francezi Anaïs Bescond și Emilien Jacquelin;

Ole Einar Bjoerndalen a trecut fără greșeli prin ultimul poligon și a preluat conducerea în segmentul final, dar a pierdut în fața adversarilor săi în cursul final. De asemenea, Daria a încheiat cu încredere a doua jumătate a cursei, ceea ce a permis duetului bielorus-norvegian să intre în primele trei.

La ora 21:30 a început etapa a doua a competiției – cursa de urmărire. Pe baza rezultatelor sale, cel mai bun cuplu va primi cupa câștigătorilor.