Davidova a câștigat cursa individuală la Campionatele Mondiale de biatlon din Slovenia, cea mai bună dintre bieloruși – locul 17

Pe 16 februarie, biatleta cehă Marketa Davidova a câștigat cursa individuală la Campionatele Mondiale de biatlon din Slovenia.

Davidova a completat distanța de 15 kilometri cu 4 linii de tragere fără rateuri, arătând un timp de 42 de minute și 27,7 secunde.

Argintul i-a revenit suedezei Anna Oeberg, care a completat distanța cu o singură penalizare și a fost la 27,9 secunde de câștigătoare.

Biatleta norvegiană Ingrid Tandrevold a câștigat medalia de bronz. A avut și o ratare, la un minut și 4 secunde în spatele liderului.

Dintre bieloruși, Dinara Alimbekova a arătat cel mai bun rezultat – locul 17 cu două penalty-uri și un decalaj de 2 minute și 37,7 secunde față de lider.

Elena Kruchinkina se află pe locul 26 cu trei penalty-uri și un număr de 3 minute și 33,4 secunde.

Irina Kruchinkina se află pe locul 56 cu patru penalty-uri și un număr de 5 minute și 59,9 secunde.

Anna Sola a terminat pe locul 70 cu șapte penalty-uri, la 6 minute și 57,3 secunde înapoi.

Un total de 98 de biatleți au participat la cursa individuală.