Derby-ul Dinamo a avut loc la Minsk

Astăzi, Dynamo Brest și Minsk au jucat ultimul meci din actualul sezon din Liga Major.

În prima zi de iarnă, pe stadionul Dynamo din Minsk a avut loc un meci dintre Dynamo-Minsk și Dynamo-Brest. Acesta din urmă a venit în capitala Belarusului ca câștigător al actualului campionat din Belarus.

Oaspeții au fost primii care au marcat în meci. Așadar, în minutul 38, Mikhail Gordeychuk a făcut scorul 0:1 în favoarea lui Brest. Spectatorii nu au mai văzut goluri marcate în prima repriză.

În a doua jumătate a jocului, echipa minsk a reușit să egaleze scorul. Acest lucru a fost posibil datorită golului lui Yegor Zubovich în minutul 52. Acest scor nu a durat însă mult, iar în minutul 58 Noyok i-a pus pe oaspeți în avantaj. Denis Laptev a marcat punctul final al meciului în minutul 65.

Scorul final al meciului a fost 1:3 în favoarea lui Dynamo Brest, care a devenit campioană în acest sezon și a întrerupt hegemonia de lungă durată a lui BATE Borisov.