Derby-ul întregii Italiei. Inter a învins Milano și a devenit campioana națională înainte de termen

Luni seara, 22 aprilie, a avut loc fotbalul italian El Classico.

Sau mai bine zis, milanez clasic. Unele dintre cele mai faimoase, s-ar putea spune legendare, cluburi s-au întâlnit – Inter și Milan.

Gazda stadionului, pe care echipele îl împart, în acea seară a fost ultima dintre echipele numite.

Campionatul timpuriu

O caracteristică specială a confruntării centrale a turului a fost că, în caz de victorie, oaspeții au devenit campioni ai Italiei înainte de termen.

Apropo, așa s-a întâmplat. Echipa lui Simone Inzaghi a învins-o pe rossoneri – 2:1.

Datorită acestei victorii, sirul de neînvinsuri „albaștri și negru” din campionatul național a fost extins la 27 de meciuri (22 de victorii și 5 remize).

După ce a câștigat meciul cu Milan, Inter a devenit campioana Italiei pentru a 20-a oară. Doar Juventus a devenit mai des câștigătoarea campionatului – de 36 de ori.

Goluri marcate, jucători eliminati

În ceea ce privește derby-ul de la Milano, Francesco Acerbi (minutul 18) și Marcus Thuram (minutul 49) au marcat pentru învingători.

Fikayo Tomori a marcat un gol pentru Milan (80).

Să adăugăm că ambele echipe au terminat jocul în scurtă durată: în timpul prelungirii, Milan a primit cartonașe roșii de la Theo Hernandez și David Calabria.

La Inter, Denzel Dumfries a părăsit terenul de fotbal din cauza unui cartonaș roșu.

Masa de turneu

După această victorie, nimeni nu va ocupa primul loc al lui Inter în clasament. Acum echipa are 86 de puncte.

Milan este pe locul doi cu 69 de puncte, iar Juventus este pe locul trei (64).

Urmează echipa Bologna care a învins Roma (62) și Roma însăși (55).

Primele zece mai includ Atalanta (54), Lazio (52), Napoli (49), Fiorentina (47) și Torino (46).

Mai devreme s-a știut că Spartak Moscova ar putea fi antrenat de Galatasaray Buruk.