Derby-ul lui Madrid în La Liga. Real Madrid și Atletico Madrid s-au luptat

Seara de fotbal de duminică în Europa a culminat cu una dintre cele mai izbitoare confruntări dintre toate campionatele de top.

Derby-ul de la Madrid a avut loc în La Liga – Real și Atlético s-au luptat (așa s-au luptat, lupta a fost serioasă).

Meciul a avut loc pe Stadionul Mattress. Și din nou, în confruntarea cu oamenii lui Diego Simeone, băieții lui Carlo Ancelotti nu au putut câștiga.

Al patrulea meci la rând din acest duel. Meciul din 29 septembrie s-a încheiat cu o remiză foarte competitivă – 1:1.

Scandal

Întâlnirea a fost marcată de un scandal uriaș – în repriza a doua, cei mai radicali suporteri de la Atletico au început să arunce brichete în portarul vizitator Thibaut Courtois.

Arbitrul a decis oprirea meciului pentru siguranța jucătorilor. Jucătorii echipei gazdă, precum și antrenorul lor, s-au apropiat de suporteri.

Simeone le-a arătat fanilor un gest care însemna ceva de genul „trebuie să ai cap, nu ar trebui să fii un huligan”.

Drept urmare, în jurul minutei 70, arbitrul a condus echipele în afara terenului. La acel moment, Real câștiga cu scorul de 1:0 (Eder Militao a marcat în minutul 64).

Jocul s-a reluat 15 minute mai târziu. Înainte de asta, foarte expansiv și emoționant Simeone s-a adresat din nou fanilor, îndemnându-i să se comporte în limitele decenței.

Cum s-au întors „producătorii de saltele”.

A fost și o tăietură dură pe teren. Ciocnirile constante în pragul luptei cu pumnii au crescut semnificativ gradul de tensiune al întâlnirii.

Și acum timpul principal a trecut. Los Blancos erau încă înainte -1:0.

Dar ei nu au suportat-o. În minutele compensate (90+5), Angel Correa a marcat cu precizie – 1:1.

Cu asta, echipele s-au despărțit. Adevărat, a mai fost un eveniment. În minutul 8 al timpului de oprire, mijlocașul Atlético Marcos Llorente a primit cartonaș roșu și a fost exclus de pe teren.

Mai mult, în final, Le Norman și Chuameni s-au ciocnit – ambii au zburat spre minge, cel din urmă l-a lovit cu capul puternic pe primul.

Nu intenționat, desigur, dar a fost nevoie de ajutorul medicilor și au fost chemați de urgență pe teren.

Să adăugăm că atacantul Real Madrid Kylian Mbappe a ratat acest meci din cauza unei accidentări primite în ultima rundă.

Alte jocuri

În aceeași rundă – a 8-a – a Campionatului Spaniol, Barcelona a suferit prima înfrângere, pierzând în deplasare cu Osasuna cu scorul de 2:4.

Confruntările dintre Celta și Girona și Atlético Bilbao și Sevilla s-au încheiat la egalitate. Ambele meciuri sunt 1:1.

Rezultatele altor meciuri:

– „Valladolid” – „Mallorca” – 1:2;
– Getafe – Alaves – 2:0;
– Rayo Vallecano – Leganes – 1:1;
– Real Sociedad – Valencia – 3:0;
– Betis – Espanyol – 1:0.

Astăzi, 30 septembrie, programul turneului se va încheia cu întâlnirea dintre Villarreal și Las Palmas.”

Barcelona conduce în prezent clasamentul cu 21 de puncte. Real Madrid (18) și Atlético (16) sunt pe locurile doi și trei.