Dinamo de la Minsk l-a învins pe Atlant Mytishchi

Jucătorii de hochei din Dinamo capitalei au început cu o victorie în sferturile de finală ale Cupei Speranței, învingându-l pe Atlantul lui Mytishchi în primul meci din seria cel mai bun din trei de pe Arena Minsk.

Scorul meciului dintre Dynamo și Atlant este 4:1.

Golurile marcate au fost: 1:0 – Pavlovich, 2:0 – Materukhin, 3:1 – Drozd, 4:1 – Kalyuzhny.

Este de remarcat faptul că pentru Dinamo capitalei, HC Atlant este, s-ar putea spune, un adversar incomod. În întreaga istorie a campionatului KHL, ambii adversari s-au întâlnit anterior pe gheață de 19 ori. Dinamo are șase victorii și 13 înfrângeri. Pe 15 martie anul acesta va începe al doilea meci al echipelor pe gheața Arenei Minsk.

Primele întâlniri s-au jucat și în perechea a 2-a sferturi de finală a Cupei Speranței din Vest. Se spune că Severstal de la Cherepovets conduce cu 2:0 împotriva Vityaz Podolsk după victoriile în deplasare. În Est, rivalii au avut și prima întâlnire: Avangard a învins-o pe Ugra, Neftekhimik a învins-o pe Traktor.