Dinamo Minsk a învins-o pe SKA în cel de-al 4-lea meci din seria de playoff al Cupei Gagarin

Pe 8 martie, clubul de hochei Dynamo-Minsk a învins St. Petersburg SKA în cel de-al 4-lea meci din seria de playoff al Cupei Gagarin cu scorul de 2:1.

S-a marcat câte un gol în fiecare perioadă. Dinamo s-au simțit încrezători pe terenul lor și au încercat să atace activ încă de la începutul meciului.

Oaspeții, dimpotrivă, au intrat imediat în defensivă. Cu toate acestea, până la sfârșitul primei perioade, echipa din Sankt Petersburg a reușit să efectueze mai multe atacuri ascuțite, dintre care unul a avut succes în minutul 18. Autorul primului gol a fost Kuzmenko.

La începutul perioadei a 2-a, din cauza încălcării regulamentului, oaspeții s-au trezit în minoritate, iar echipa Minsk nu a ratat să profite de această ocazie: Demkov a egalat scorul.

Încercând să mărească diferența, gazdele au mers înainte și au ratat contraatacul oaspeților, dar Furch a reușit să salveze echipa.

La mijlocul perioadei a 2-a, echipa Minsk a organizat un asalt prelungit la poarta oaspeților, dar fără rezultat: scorul nu s-a schimbat înainte de pauză.

În a 3-a perioadă, echipele au continuat să facă schimb de atacuri ascuțite, în urma unuia dintre care Mosalev a reușit să înscrie al doilea puc pentru echipa Sankt Petersburg în mulțimea de la poartă. Bragin a încercat să facă apel la arbitri, dar reluarea video a confirmat golul.

Oaspeții nu au renunțat la speranța de a egala scorul, dar nici înlocuirea portarului nu a ajutat.

Astfel, în seria de până la 4 victorii scorul a devenit 3:1 în favoarea SKA. Următorul meci va avea loc la Sankt Petersburg.