Dinamo Minsk a pierdut cu Ak Bars la startul Cupei LZD

Pe 20 august, clubul de hochei „Dynamo” din Minsk a fost învins de Kazan „Ak Bars” în meciul Cupei Căilor Ferate Letone (LZD), care are loc la Riga.

De la bun început, avantajul rușilor a fost evident. Scorul a fost deschis în minutul 19 de Nikita Lyamkin.

La începutul celei de-a doua perioade, grație șuturilor precise ale lui Artem Mikheev (minutul 25) și Kamil Fazylzyanov (minutul 26), Ak Bars a condus cu scorul de 3:0.

În a treia perioadă, Artem Demkov a reușit totuși să lovească poarta Kazanului, dar golul a fost anulat de arbitri, care au văzut o interferență cu portarul în acțiunile lui Kirill Gotovts.

De remarcat că în meciul de astăzi echipa Kazanului a ajuns în careu de penalty mai des decât echipa Minsk (16:10), dar dinamovistul nu a reușit să pună în aplicare niciunul dintre penalty-uri.

În următorul meci al Cupei LZD, adversarul lui Dynamo Minsk va fi Avtomobilist Ekaterinburg. Meciul va avea loc joi, 22 august.