Dinamo Minsk a redus diferența din serie cu Lokomotiv

Ieri, 27 februarie, HC Dynamo Minsk a reușit în sfârșit să învingă Yaroslavl Lokomotiv în cel de-al patrulea joc din seria playoff-ului Cupei Gagarin.

Pe stadionul complexului sportiv Minsk Arena, Lokomotiv, care a vizitat Dynamo în fața a 150 de mii de spectatori, a fost învinsă cu scorul de 4:2 (2:0; 2:2; 0:0).

Trei înfrângeri la rând într-un meci sparring cu Lokomotiv în sferturi de finală au lăsat echipa din Minsk fără loc de eroare. Să vă reamintim că ultimele trei meciuri s-au încheiat cu o înfrângere zdrobitoare pentru Zimbri. Primul meci de la Yaroslavl s-a încheiat cu scorul de 1:2. Următorul meci a fost jucat și în deplasarea lui Yaroslavl și s-a încheiat cu scorul de 2:7. Al treilea joc, disputat pe 25 februarie la Minsk, a fost 1:5.

Și acum, Lokomotiv este învinsă. Andrey Stepanov a marcat primul gol împotriva lor. În urma lui, Andrei Pavlovici a marcat cu o aruncare precisă. În a doua perioadă, Evgeniy Kovyrshin a marcat un gol. Andrey Stas a trimis al patrulea puc în poarta oaspeților. În a treia repriză, echipa Minsk a mai marcat un gol, dar arbitrii l-au anulat după ce au văzut o poziție de ofsaid.

Astfel, pe baza rezultatelor a 4 jocuri, scorul meciurilor Lokomotiv/Dinamo a fost 3:1 în favoarea rușilor.