Dinamo Minsk a rupt o serie de cinci înfrângeri consecutive în KHL

Clubul de hochei „Dynamo” din Minsk nu a reușit să-și mulțumească fanii în ultima vreme.

Echipa a pierdut cinci meciuri la rând în acest sezon în Kontinental Hochei League.

Totuși, vineri, 22 septembrie, situația s-a schimbat. Clubul belarus a câștigat pe Arena Minsk în fața lui Vityaz din regiunea Moscova.

Dinamo și-a învins adversarii cu scorul de 3:2, relatează.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis la 16 minute de la începutul meciului. Vizitatorii au marcat.

Dinamo a egalat însă scorul în scurt timp. Roman Gorbunov a marcat o performanță eficientă. Astfel, rezultatul primei reprize a fost egalitate – 1:1.

A doua treime a meciului a fost lăsată echipei Belarusei. Golul a fost marcat de legionarul dinamovist Sam Enas. După a doua perioadă scorul a fost 2:1 în favoarea clubului din Minsk.

În a treia perioadă, jucătorii de hochei Vityaz au reușit să egaleze scorul. Cu toate acestea, cu câteva minute înainte de finalul meciului, Dinamo a marcat golul victoriei. Autorul golului decisiv a fost Vladislav Kodola.

Scorul final este 3:2 în favoarea lui Dinamo.

Clasamentul curent

Victoria asupra lui Vityaz a permis echipei din Belarus să urce pe locul opt în clasamentul KHL Western Conference.

Acum Dynamo Minsk are 3 victorii și 7 puncte.

Următorul meci cu participarea echipei Belarusei este programat pentru 24 septembrie. Duminică, Dynamo va juca cu echipa Torpedo de la Nijni Novgorod.